تحقیق شوک برانگیز: امواج وای فای خیلی بیشتر از آن چه فکر می کنید خطرناک است

تحقیق شوک برانگیز: امواج وای فای خیلی بیشتر از آن چه فکر می کنید خطرناک است

چند روز پیش دوستی گفت گیاه ۱۲ ساله خانه اش خشک شده است و متوجه شده بود دستگاه وای فای خانه یک سالی است درست زیر درخت قرار دارد. هر چند به محض متوجه شدن تلاش کرده بود درخت را نجات بدهد ولی گیاه مرده و خشک شده بود. بحث ارتعاشات باز هم ادامه داشت و همه کسانی که می‌شناختم به تکاپو افتادند تا حداقل شب‌ها دستگاه وای فای  خانه و تلفن های همراه را خاموش کنند.

این پرسش مطرح شد: وقتی امواج وای فای چنین بلایی بر سر گیاه آورده اند چه بلایی بر سر سلامتی انسان ها می‌آورند. نمی دانم دوباره بحث ارتعاشات بود یا قانون جذب که به مطلبی در مورد چند نوجوان سوئدی برخوردم که خودشان در نتیجه آزمایشی ساده برخلاف سایر نوجوانان و جوانان تصمیم گرفته اند استفاده از تلفن های همراه و دستگاه های کامپیوتری و دیجیتالی را محدود کنند.

آزمایش ساده چند دانش آموز سوئدی که مبنای تحقیقات دانشمندان قرار گرفت نشان داد امواج وای فای و تلفن همراه چه قدر برای سلامتی بدن خطرناک است

دانش آموزان کنجکاو

 

کم و بیش والدین و آموزگاران این دانش آموزان در مورد مضرات استفاده زیاد از اینترنت همراه و دستگاه وای فای  به آن ها هشدار داده بودند. ولی به جای گوش کردن و عمل نکردن، این نوجوان ها تصمیم گرفتند برای تحقیق کلاس زیست شناسی شان خودشان آزمایشی را برای کشف حقیقت انجام دهند.

لیا نیلسن Lea Nielsen دانش آموز پایه ۹ دبیرستان این طور توضیح می‌دهد: “ما چند نفر  تمرکز حواس  درست و حسابی و خواب راحت نداشتیم. به دلیل مشکل مشترک و هشدارهای بزرگ ترها در مورد استفاده کمتر از تلفن همراه، کنجکاو شدیم خودمان ببینیم قضیه چیست.”

آزمایش ۱۲ روزه مضرات امواج وای فای

 

دخترهای دبیرستانی تصمیم گرفتند برای تاثیر امواج وای فای از دانه های شاهی استفاده کنند که رشد سریع تری دارد. یک آزمایش ساده که حقیقت انکارناپذیری را پپش روی همه گذاشت.

آن ها ۴۰۰ دانه گیاه شاهی  را در ۱۲ سینی گذاشتند. دو اتاق را با یک درجه حرارت و نور یک سان برای این کار انتخاب کردند. ۶ سینی را در اتاقی گذاشتند که یک دستگاه وای فای با طول موج مشابه تلفن های همراه قرار داده شده بود. ۶ سینی دیگر را در اتاقی گذاشتند که دستگاه وای فای نبود و هیچ کس حق نداشت با تلفن همراه وارد شود. آب دهی هر ۱۲ سینی یکسان انجام شد. نتیجه آزمایش بعد از ۱۲ روز برای این نوجوانان شگفت انگیز بود: دانه های شاهی در اتاقی که دستگاه وای فای قرار داشت رشد نکرده بود، کپک زده و از بین رفته بود. ولی در اتاقی که وای فای و تلفن همراه نبود دانه ها رشد طبیعی خود را داشتند.”

نتیجه این تحقیق ساده باعث شد محققان انگیسی، هلندی و سوئدی این ۵ دانش آموز دختر را تشویق و جایزه ای به آن ها اهدا کنند. پروفسور موسسه کارولینسکای استکهلم آقای اوله یوهانسون Olle Johansson اعتقاد دارد انتخاب هوشمندانه دانه شاهی برای این آزمایش و درست بودن آن نشان می‌دهد نه تنها باید از داشتن چنین دانش آموزانی خوشحال باشیم بلکه باید راه آن ها را ادامه داده، تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

تغییر سبک زندگی

لیا مسوول گروه در پایان آزمایش هنگام گرفتن جایزه شان گفت: ” هیچ کدام از ما قبل از آزمایش خواب خوب  و تمرکز حواس نداشتیم. بعد از آزمایش وقتی دو ظرف از دو اتاق را با هم مقایسه کردیم فهمیدیم این امواج چه بلایی سرمان می‌آورد. از آن زمان به بعد موقع خواب تمام دستگاه های کامپیوتری و دیجیتالی خانه را حتی اگر در اتاق دیگری باشد، خاموش می‌کنیم.”

به دلیل تاثیر ساده این آزمایش بر یک گیاه زنده، حتما موقع استراحت تلویزیون، تلفن همراه و دستگاه وای فای خود را کاملا خاموش و شارژها را از برق خارج کنید تا ارتعاشات بی سروصدا سلامتی‌تان را به خطر نیندازد.

منبعنت نوشت  

Of The Box Shared

با اخبار سلامت دیجی دارو همراه باشید


رژیم غذایی مناسب برای رشد مو

کمبود خیلی از ویتامین ها و مواد معدنی در بدن باعث ریزش مو می شود.

1398

بدون رژیم گرفتن لاغر شوید

شاید باور آن برای برخی‌ها سخت باشد که چگونه می‌توان بدون رژیم لاغر شوند! اما چنین چیزی واقعاً امکان پذیر است

1586

به این ۷ دلیل شکلات تلخ بخورید

کاکائوی تلخ به دلیل داشتن میزان بیشتری کاکائو نسبت به کاکائوی معمولی، آنتی اکسیدان‌های بسیار قوی است.

1905

تسکین 4 درد با کمک عسل

طبیعی‌ترین راه برای برطرف کردن درد دندان استفاده از عسل است.

1902

با ما در ارتباط باشید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و از آن طریق با ما در ارتباط باشید.