۲ راه فوری برای رفع یبوست

۲ راه فوری برای رفع یبوست

مهم‌ترین کارهایی که باید در درازمدت برای مقابله با یبوست انجام بدهید، عبارت‌اند از افزایش فیبر دریافتی، نوشیدن مایعات به مقدار زیاد و مصرف پروبیوتیک‌ها، اما ترفندهای زیر می‌توانند در مواقع اضطراری به کمک شما بیایند.

۱. استفاده از یک نوشیدنی داغ

نوشیدنی‌های داغ می‌توانند دستگاه گوارش را به فعالیت بیشتر تحریک کنند. درواقع با مصرف نوشیدنی داغ، حرکت خاصی به‌نام پریستالسیس به جریان می‌افتد که ماهیچه‌های روده را فشرده می‌کند و مدفوع را برای خروج به سمت مجراهای خروجی هُل می‌دهد. پس هر نوع نوشیدنی داغی از جمله آب جوش، انقباض‌های خاصی را در روده تحریک می‌کند که موثر است، اما اگر می‌خواهید که بیشترین تاثیر را دریافت کنید، بهتر است که یک فنجان قهوه بنوشید. محققان می‌گویند که قهوه کافئین‌دار به شکل‌گیری انقباض‌هایی در روده منجر می‌شود که در نهایت ۶۰ درصد قوی‌تر از آب جوش است و ۲۳ درصد شدیدتر از قهوه بدون کافئین. ویژگی دیگر ترکیبات درون قهوه این است که ترشح هورمون‌های خاصی را در بدن تحریک می‌کنند که در به جریان انداختن فرآیند دفع مدفوع اثرگذار هستند. این نکته را هم باید مدنظر داشت که نوشیدن قهوه می‌تواند دارای فواید مختلفی هم برای ذهن و روان باشد. یکی از مطالعات در همین زمینه نشان می‌دهد که حدود یک‌سوم از مصرف‌کنندگان قهوه در فاصله ۲۰ دقیقه پس از صرف این نوشیدنی، تمایل به دفع مدفوع را احساس می‌کنند. برای اثرگذاری قهوه در راستای به جریان انداختن فرآیند دفع باید حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید، اما این زمان‌بندی در بعضی از افراد طولانی‌تر می‌شود. در ضمن اگر نوشیدن قهوه را با یک صبحانه سرشار از فیبر مانند غلات صبحانه همراه کنید، نتیجه بهتری می‌گیرید. در حالی که نوشیدنی داغ به گوارش مطلوب شما کمک می‌کند، فیبر نیز می‌تواند حجم مدفوع را افزایش بدهد و در نتیجه اجابت مزاج را راحت‌تر و سریع‌تر سازد.

۲. زودتر از خواب بیدار شوید

محققان می‌گویند که ساعات اولیه صبح واقعا زمان بهتری برای اجابت مزاج هستند، چون کولون در ساعات صبح با یک شوک از رخوت ناشی از خواب برمی‌خیزد. درواقع، اگر صبح زود بیدار شوید، کولون نیز بلافاصله منقبض خواهد شد و سیگنال دفع مدفوع را سریع‌تر ارسال می‌کند. بنابراین، اگر روزی بیشتر از روزهای معمولی دیگر بخوابید یا تغییری از نظر ساعت خواب در برنامه شما به‌ وجود بیاید، شانس ارسال نشدن این سیگنال و فعال نشدن کولون بیشتر می‌شود. درواقع، بدن تمامی حالت‌های خودش را براساس یک جدول زمانی خاص تنظیم می‌کند و اگر اختلالی در این جدول به ‌وجود بیاید، بعضی از عملکردهای بدن نیز دچار اختلال خواهند شد. با توجه به این توضیحات، افرادی که صبح‌ها باید زودتر از خانه بیرون بروند و با مشکل یبوست مواجه هستند، بهتر است صبح را زودتر شروع کنند تا زمان کافی برای اجابت مزاج داشته باشند.

با اخبار سلامت دیجی دارو همراه باشید


دودهای مفید برای بدن

از قدیم رسم بوده که برای گرفتاری از بلا، دوری از چشم خوردن، نابودی چشم حسود و … از دود استفاده می‌کردند و باید بگوییم دودهای مفید و خوب زیادی هستند که از آن‌ها استفاده می‌شود.

4834

عوارض قرص‌های ضد‌بارداری

یکی از ساده‌ترین کارها برای جلوگیری از حاملگی، مصرف قرص‌های ضد‎بارداری می‌باشد، که این دسته از قرص‌ها عوارض جانبی زیادی دارند.

3010

بدترین کفش‌ها برای آرتروز

اگر شما یکی از میلیون‌ها فردی هستید که با آرتروز زانو زندگی می‌کند، این را بدانید که انتخاب کفش یک تفاوت بزرگ در احساس شما نسبت به علائم این بیماری ایجاد می‌کند.

2732

پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ با این مواد غذایی

با کمک گرفتن از برخی موادغذایی حاوی فولات می توانید مشکلات مختلف بدنتان را برطرف کنید و از ابتلا به سرطان در روده بزرگ در امان بمانید، برای پیشگیری از ابتلا به این عارضه خطرناک توصیه می‌کنیم از حبوبات بیشتری در وعده های غذایی‌تان کمک بگیرید.

2832

با ما در ارتباط باشید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و از آن طریق با ما در ارتباط باشید.